Councillors

Steve Scott-Greenard

  • General
  • Member of other Council
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Members Interests
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
Elected:
03 May 2019
First Elected
03 May 2019
Party:
Independent
Ward:
Ormesby Ward
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Fri 3 May 2019 Thu 11 Mar 2021 Resigned from post

Party Representation History

PartyFromTo
IndependentFri 3 May 2019

Ward Representation History

WardFromTo
Ormesby WardFri 3 May 2019

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
17 May 201922 May 2019

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances7 
Present as expected00%
Absent7100%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details

Back to the top