Cabinet system up to May 2016

Economic Development Committee

Developing and adopting policies in accordance with the Council’s leisure and culture strategy including, Arts and Cultural Strategy, Concessionary Pricing Strategy, Museums and Heritage Strategy, Economic Growth Strategy, the Local Development Framework Core Strategy
16 May 2016 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Daniel Candon Chairman 20/05/2019 - current
Labour
Cathy Cordiner-Achenbach Member 18/05/2018 - current
Conservative
Geoffrey Freeman Member 20/05/2019 - current
Conservative
Paul Hammond Vice Chairman 19/05/2016 - current
Labour
Michael Jeal Member 16/05/2022 - current
Conservative
Brian Lawn Member 18/05/2018 - current
Conservative
Leslie Mogford Member 20/05/2019 - current
Conservative
Graham Plant Member 20/05/2019 - current
Conservative
Mr Robert Price Member 31/05/2021 - current
Labour
Kerry Robinson-Payne Member 16/05/2022 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Back to the top