e
Council considered the appointment of representatives for the Municipal Year 2016/17.
Proposer : Councillor Plant
Seconder : Councillor B Coleman
That the appointments to Outside Bodies, where there are more nominations than there are seats available, be those representatives as nominated by the Conservative and UKIP Groups, although there are some exceptions where the Council will have to formally agree to the nominated representatives and these are The Broads Authority IDB, The Community Association Management Committee - South Yarmouth, The Community Association Management Committee - Claydon Pavilion and the Neighbourhood Management Board - Make It Happen (Southtown, Cobholm and Halfway House), and that the Outside Bodies vacancies where there is a nomination or nominations for the correct number of seats (ie unopposed) be agreed en bloc.
CARRIED
Proposer : Councillor Myers
Seconder : Councillor Wright
That Councillor Fairhead be appointed to the Broads IDB
Lost
Proposer : Councillor Reynolds
Seconder : Councillor Andrews
That Mr J Shrimplin be appointed to the Broads IDB
CARRIED
Proposer : Councillor Wainwright
Seconder : Councillor Walker
That Councillor Jeal be appointed to the Community Association Management Committee - South Yarmouth.
CARRIED
Proposer : Councillor Jeal
Seconder : Councillor Robinson - Payne
That Councillor Williamson be appointed to the Community Association Management Committee - Claydon Pavilion.
CARRIED
Proposer : Councillor Myers
Seconder : Councillor K Grey
That Councillor Connell be appointed to the Neighbourhood Management Board - Make It Happen (Southtown, Cobholm and Halfway House).
CARRIED
Proposer : Councillor Plant
Seconder : Councillor B Coleman
That the following appointments to the Outside Bodies be agreed :-
A47 Alliance - Councillor Plant
Bowls Tournament Working Party - Councillors Cutting and Fairhead
Broads Authority - Councillor Thirtle
Broads Internal Drainage Board - Councillors Andrews, M Coleman, Thirtle, Walch and Weymouth and Mr J Shrimplin.
Chamber of Commerce - Norfolk (Great Yarmouth Committee) Chamber Council - Councillors B Coleman and K Grey.
Coastal Partnership East - Councillor Smith
Community Association Management Committee - South Yarmouth - Councillors Jeal and Stenhouse
Community Association Management Committee - Claydon Pavilion - Councillors Rodwell and Williamson.
Community Rail Partnership - Mr M Taylor
Community Safety (Great Yarmouth) Ltd (CCTV Co) - Councillor Hanton
East Anglia Port Welfare Committee - Councillor Borg
East of England LGA - Councillor Plant
Economic Reference Group - Councillors Plant, K Grey, Wainwright and Myers
EnterpriseGY Board - Councillor B Coleman
Gorleston Poor Land Trustees - Councillors Flaxman - Taylor and Wright and Mr B Watts
Great Yarmouth and Rambouillet Twinning Association - Councillors M Coleman, B Coleman and Hacon.
Great Yarmouth Development Company - Councillor Plant
Great Yarmouth Marketing Initiative - Councillor B Coleman
Great Yarmouth Municipal Charities - Councillors Jeal, Robinson-Payne, Stenhouse and Walch
Great Yarmouth Preservation Trust - Councillors M Coleman, B Coleman, Cutting, A Grey and Williamson.
Great Yarmouth Racecourse - Councillors Hammond and Smith
Great Yarmouth Sports Council - Councillors Cutting, Hanton and Williamson.
Great Yarmouth Transport & Infrastructure Steering Group (formerly Car Parking Strategy Steering Group) - Councillors B Coleman, A Grey, Jeal.
Greater Yarmouth Tourism & Business Improvement Area Ltd/ Interim Board of Directors - Councillors B Coleman, Hammond, Jeal and Mavroudis
GY & Waveney Systems Leadership Partnership - Councillor Carpenter
GY Norse Company Board - Councillor Carpenter
GY Norse Liaison Board - Councillors Carpenter, Grant and Hacon
GYB Services Company Board - Councillor Smith
GYB Services Liaison Board - Councillors K Grey and Smith
High School Foundation - Councillor Williamson (4 Year Period 2014-2018)
James Paget Healthcare NHS Trust (Governors' Council) - Councillor Flaxman - Taylor
Local Authority Trading Company Board (for development of Beacon Park Housing) - Councillor Plant
Local Authority Trading Company Board (for development of Beacon Park Housing)/Shareholder Committee - Councillors Annison, Andrews, Borg, Carpenter, Flaxman - Taylor, Grant, K Grey, Hammond, Lawn, Thirtle, Wainwright, Walker and Williamson.
Local Government Association - Coastal Issues - Councillor Plant
Local Government Association - General Assembly - Councillor Plant
Neighbourhood Management Board - MESH (Gorleston) - Councillors Flaxman - Taylor and K Grey
Neighbourhood Management Boards - Make It Happen (Southtown, Cobholm and Halfway House) - Councillors Connell and Waters-Bunn
Neighbourhood Management Boards - Councillors Stenhouse and Walch
Nelson Museum Management Board - Councillors Cutting and K Grey
New Anglia Local Enterprise Partnership - Councillor Plant
Norfolk Archaeological Unit Advisory Committee - Councillor Mavroudis
Norfolk Coast Partnership (Joint Advisory Panel) - Councillors Hanton
Norfolk County Joint Museums Committee - Councillor Lawn
Norfolk Health and Wellbeing Board - Councillor Carpenter
Norfolk Health Overview & Scrutiny Committee - Councillor Weymouth
Norfolk Parking Partnership Joint Committee - Councillor M Coleman
Norfolk Rail Group - Mr M Taylor
Norfolk Records Committee - Councillor M Coleman
Norfolk Strategic Planning Framework - Councillor Annison
Norfolk Waste Partnership - Councillor Grant
Older Peoples Partnership - Councillor Carpenter
Parking and Traffic Regulations Outside London Adjudication Joint Committee (PATROL AJC) - Councillor Plant
Police and Crime Panel - Councillor Stenhouse and Councillor Hammond (Sub)
SeaChange Board - Councillor B Coleman
Sentinel Leisure Trust - Councillors Stenhouse and Walsh
Sentinel Leisure Trust Partnership Board - Councillor Wainwright
St George's Trust - Councillor Plant
Town Centre Company (Great Yarmouth) Ltd - Councillor B Coleman
Waveney, Lower Yare and Lothingland Internal Drainage Board - Councillors Andrews, Annison and Lawn
Youth Advisory Board - Councillor Mavroudis
CARRIED