Housing and Neighbourhoods Committee

Policy development, implementation and review of Community safety strategy, Health and Well Being strategies. Formulating the Council’s housing capital programme, Formulating, monitoring and reviewing the Council’s Housing Revenue Account, Enforcement Strategy, Designation of conservation areas and areas of archaeological interest, Assets of Community Value, Anti-Social Behaviour Strategy, Health and Wellbeing, Sports/Physical Activity Development Plans, Social inclusion (young people, older people, debt and rural issues), Community Cohesion
16 May 2016 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 1 of 4, Displaying meetings 1 to 10 of 31 meetings found in selected date range
16 June 201618:3020:40Council ChamberOccurred
28 July 201618:3019:30Supper RoomOccurred
15 September 201618:3020:30Council ChamberOccurred
27 October 201618:3019:50Supper RoomOccurred
08 December 201618:3020:30Supper RoomOccurred
19 January 201718:3020:45Council ChamberOccurred
02 March 201718:0020:00Council ChamberOccurred
24 April 201718:3020:30Council ChamberOccurred
22 June 201718:3020:10Supper RoomOccurred
27 July 201718:3020:30Supper RoomOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Daniel Candon Member 20/05/2019 - current
Conservative
Tracy Cameron Member 20/05/2019 - current
Conservative
Emma Flaxman-Taylor Vice Chairman 19/05/2016 - current
Conservative
Noel Galer Member 20/05/2019 - current
Conservative
Andy Grant Chairman 19/05/2016 - current
Conservative
Sue Hacon Member 19/05/2016 - current
Conservative
Donna Hammond Member 05/06/2019 - current
Labour
Jade Martin Member 25/05/2018 - current
Labour
Michael Smith-Clare Member 25/05/2018 - current
UK Independence Party
Carrie Talbot Member 20/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Great Yarmouth Borough Council
Town Hall,
Hall Plain,
Great Yarmouth,
Norfolk NR30 2QF

Email us:
enquiries@great-yarmouth.gov.uk

Telephone:
01493 856100